• Brak postów do publikacji.

Blog:Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Witamy na forum Kunena!


Podziel się z nami i naszymi użytkownikami, kim jesteś, czym się interesujesz i dlaczego postanowiłeś do nas dołączyć.

Serdecznie zapraszamy wszystkich nowych członków naszej społeczności i mamy nadzieję że zagościsz u nas na dłużej!

TEMAT: BEZPIECZEŃSTWO

BEZPIECZEŃSTWO 3 lata 3 dni temu #84

 • admin
 • admin Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 49
 • Otrzymane podziękowania: 3
 • Oklaski: 1
ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z E-BANKOWOŚCI

1. Nie podawaj danych logowania do bankowości elektronicznej przez e-mail/telefon: Bank nigdy nie prosi klienta o login i hasło ani telefonicznie, ani mailowo.

2. Zabezpiecz komputer – programy antywirusowe, które zabezpieczą sprzęt przed wirusami oraz 3) firewall (zapora sieciowa) służący do ochrony przed atakami z zewnątrz.

3. Nie otwieraj podejrzanych e-maili i załączników – to zagrożenie dla komputerów i dla kont bankowych, jeśli mamy wątpliwości, usuńmy e-maila.

4. Sprawdzaj zabezpieczenia strony banku – podczas logowania do bankowości elektronicznej: szyfrowanie połączenia i certyfikat bezpieczeństwa. Symbol kłódki w pasku adresu przeglądarki oraz „https” na początku adresu do strony logowania. Tzn., że Twoje dane są bezpieczne. Certyfikat potwierdza, że strona jest zaufana, możemy to sprawdzić, klikając na kłódkę obok adresu witryny.

5. Sprawdzaj datę ostatniego logowania do bankowości elektronicznej, to ważny komunikat. Zweryfikuj informację, dotyczącą ostatniego z datą przelewu. Jeśli występują niezgodności, należy powiadomić o tym bank i szybko zmienić hasło.

6. Stwórz silne, unikalne hasło do konta – hasło do bankowości elektronicznej powinno być jedyne w swoim rodzaju: długie oraz składające się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Nie powinno być to hasło, którego używamy przy innych okazjach ani słowo czy ciąg znaków zbyt proste do odgadnięcia (niektórzy jako hasła wciąż używają „123456”!), jak np. data urodzin. Jeśli obawiasz się, że takie hasło będzie trudne do zapamiętania, skojarz je z jakimś zdaniem, słowem lub czynnością.

7. Weryfikuj kody SMS – cyberprzestępcy dysponujący Twoim rachunkiem do potwierdzenia operacji potrzebują kodu z SMS. Jeśli poznali Twój numer telefonu, mogą podmienić wiadomości weryfikacyjne z banku. Dokładnie czytaj takie SMSy i sprawdzaj, czy zgadza się kwota operacji oraz numer rachunku odbiorcy.

8. Korzystaj z bezpiecznych sieci WI-FI – otwarte sieci bezprzewodowe np. w galeriach handlowych są darmowe, logowanie się do swojego banku, kiedy jesteśmy podłączeni do takiej sieci, to ryzyko. Nieograniczony dostęp i brak jakichkolwiek zabezpieczeń to wyjątkowo łatwy cel dla hakerów.

9. Korzystaj z zaufanych sklepów internetowych – płacąc kartą sprawdź, jak zabezpieczone są jej dane. Istnieją podejrzane witryny, które oferują produkty po bardzo niskich cenach – kiedy dokonujemy tam zakupu i płatności możemy nie otrzymać towaru i pozbyć się pieniędzy z konta.

10. Sprawdzaj bankomaty – karty płatnicze mogą zostać skopiowane. Aby tego uniknąć, przyjrzyj się bankomatowi, z którego wypłacasz pieniądze. Czujność powinny wzbudzić nietypowe elementy: odstające części obudowy, miniaturowe kamery, dziwna klawiatura.
11. Włącz powiadomienia SMS – dodatkowe wiadomości SMS od banku, informujące o zmianach na rachunku, są płatne (kilkadziesiąt groszy za 1 SMS). Jest to pełna kontrola nad kontem i tym, co się na nim dzieje. Jeśli coś zacznie dziać się na Twoim rachunku, szybko zauważysz i będziesz mógł zareagować.

12. Ustaw limity dla transakcji kartami płatniczymi – zbyt wysokie limity dla kart debetowych i kredytowych, szczególnie z funkcją zbliżeniową, ułatwiają złodziejom „czyszczenie” naszych kont.

13. Dbaj o swój telefon – wyloguj się z mobilnych aplikacji banków. Kiedy stracimy telefon, złodziej przejmuje kontrolę nie tylko nad urządzeniem, ale także może wykorzystać nasze konto bankowe poprzez bankowość mobilną. Pamiętaj, aby uważać na to, co dzieje się z Twoim telefonem, a ponadto zawsze wylogowuj się z aplikacji w smartfonie.

14. Kontaktuj się z bankiem jeśli korzystając z Internetu i konta bankowego, coś nas zaniepokoi, pojawi się dziwna wiadomość SMS, e-mail czy komunikat na ekranie komputera. Jeśli mamy choć cień podejrzenia, zadzwońmy do banku, aby to zweryfikować (i ewentualnie zablokować dostęp do konta czy karty płatniczej). Może się okazać, że ktoś chce uzyskać dostęp do naszego rachunku, a nawet jest tego bliski, dlatego nie bagatelizujmy takich wiadomości i poinformujmy o nich nasz bank.

15. Chroń swoje dane osobowe, to skarb. Uważajmy, komu podajemy nasz adres, telefon czy numer dowodu osobistego. Często czynimy to w dobrej wierze, jednak przestępcy i tak posługują się takimi informacjami, aby założyć konto czy uzyskać kredyt online. Pamiętajmy, że każde dane można wykorzystać, dlatego zwróćmy uwagę także na dokumenty, które wyrzucamy: niepotrzebne rachunki, faktury, pisma z banków itd. (czasem lepiej wrzucić je np. do niszczarki).

Pamiętaj o zagrożeniach, ale zachowaj spokój i zdrowy rozsądek

1. Internetowy dostęp do konta bankowego, karty płatnicze czy aplikacje mobilne są już standardem w bankowości. Polacy korzystają z rachunków w sieci, kupują i płacą kartami w sklepach internetowych, bankują mobilnie – zakres usług bankowych wciąż się zmienia i wraz z nimi powstają nowe zagrożenia dla naszych pieniędzy. Skimming czy phishing jeszcze niedawno brzmiały obco i egzotycznie, jednak obecnie wiąże się z nimi prawdziwe niebezpieczeństwo.

2. Jako klienci banków nie stoimy jednak na straconej pozycji – wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i czujności. Wymienione wskazówki tego nie zastąpią, mogą jednak pomóc Ci zmienić pewne złe nawyki. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby z usług bankowych korzystać ze spokojem i uwagą, wtedy nasze pieniądze będą naprawdę bezpieczne.

źródło

www.najlepszekonto.pl/bezpieczna-bankowo...5-praktycznych-porad
Ostatnio zmieniany: 3 lata 3 dni temu przez admin.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

BEZPIECZEŃSTWO 2 lata 9 miesiąc temu #85

 • admin
 • admin Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 49
 • Otrzymane podziękowania: 3
 • Oklaski: 1
13 zasad bezpiecznego Internetu

Zasady, które pozwolą ograniczyć zagrożenia i bezpiecznie korzystać z komputera oraz surfować po ulubionych stronach w sieci.
1. Uruchom firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić średni lub nawet wysoki poziom ochrony.
2. Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.
3. Aktualizuj - oprogramowanie oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie, często nie mają jej programy darmowe).
4. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.
5. Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.
6. Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).
7. Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować.
8. Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone (ostrożności nigdy za wiele).
9. Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
10. Jeżeli musisz wejść na stronę niepewną z punktu widzenia bezpieczeństwa korzystaj z pośrednictwa bramek PROXY.
11. Ważna zasada dotycząca bezpieczeństwa osobistego: nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.
12. Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych.
13. Pamiętaj, że żaden bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.
Do tych zasad można jeszcze dodać jedną, niekoniecznie związaną bezpośrednio z Internetem. Jeżeli chcesz być pewien bezpieczeństwa swojego komputera nie podłączaj do niego dysków przenośnych ani kart pamięci nieznanego pochodzenia, nie podłączaj też swojego dysku do nieznanego komputera.

(źródło www.bezpiecznypc.pl/)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Zasilane przez Forum Kunena

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie w całości lub w częściach bez zgody właścicieli zabronione. Copyright © CERTYFIKAT, Firma Wielobranżowa 2007